Przechowywanie pieczarek
Właściwe przechowywanie grzybów sprzyja ich świeżości. Czego należy przestrzegać, aby zachować świeżość na dłużej?
Jak czyścić grzyby?
Przed przystąpieniem do oczyszczania pieczarek dobrze jest je posegregować. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy grzyb jest zdrowy. Jeśli zauważymy jakiekolwiek spleśniałe fragmenty – grzyb należy wyrzucić. Pieczarki należy oczyszczać przez przecieranie ich lekko wilgotną szmatką lub wilgotnym ręcznikiem papierowym. Jeśli przywiera do nich bardzo dużo brudu (podłoża) – należy je płukać pod małym strumieniem wody. Nie powinno się ich moczyć w wodzie, ponieważ przez to tracą składniki odżywcze, a także kolor.
Jak sprawić, by białe pieczarki zachowały świeżość i zdrowy wygląd?
Właściwe przechowywanie grzybów sprzyja ich świeżości. Grzyby mają szczególną tendencję do szybkiego psucia się. Można jednak temu w skuteczny sposób zapobiec:
- temperatura optymalna, w jakiej powinno się przechowywać grzyby lodówce wynosi między od 1 do 4ºC; im niższa temperatura, tym grzyby utrzymują dłużej świeżość,
- w lodówce najlepiej przechowywać grzyby w torbach papierowych – są one lepsze do przechowywania grzybów niż torby plastikowe, które sprzyjają gromadzeniu się wilgoci,
- ważne jest, by umieścić grzyby z dala od światła,
- nie wolno myć przed ich przechowaniem, ponieważ mycie sprzyja rozwojowi pleśni.
Należy także nadmienić, że grzyby mają krótki okres przydatności. Kupując je w sklepie przede wszystkim należy sprawdzić datę ważności do spożycia.
Co zrobić, by białe pieczarki zachowały swoją biel?
Po przekrojeniu pieczarki szybko zmieniają swą barwę z białej na brunatna lub szara. Aby temu zapobiec należy umyte pieczarki polać odrobiną świeżo wyciskanego soku z cytryny. Także podczas gotowania można dodać do wody również odrobinę soku z cytryny, by zachowały swoją naturalną biel.